How do period costs differ from product costs?

Short Answer

Expert verified

The major difference is that period costs are a normal operating expense and product costs are incurred on producing goods.

Step by step solution

01

Definition of cost

The costs are defined as the cost incurred by the business on producing or procuring some goods and any other assets.

02

Difference between period costs and product cost

The cost of purchasing or producing the product is known as the product cost. But on the other hand, period costs are the operating cost that is expensed in a particular accounting period in which it is incurred.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Preparing a schedule of cost of goods manufactured and an income statement for a manufacturing company

Chewy Bones manufactures its own brand of pet chew bones. At the end of December 2018, the accounting records showed the following:

Balances: Beginning Ending

Direct Materials \( 13,400 \) 10,500

Work-in-Process Inventory 0 1,500

Finished Goods Inventory 0 5,400

Other information:

Direct materials purchases $ 39,000

Plant janitorial services 900

Sales salaries 5,100

Delivery costs 1,700

Net sales revenue 115,000

Utilities for plant 1,200

Rent on plant 9,000

Customer service hotline costs 1,600

Direct labor 16,000

Requirements

1. Prepare a schedule of cost of goods manufactured for Chewy Bones for the year ended December 31, 2018.

2. Prepare an income statement for Chewy Bones for the year ended December 31, 2018.

3. How does the format of the income statement for Chewy Bones differ from the income statement of a merchandiser?

4. Chewy Bones manufactured 17,500 units of its product in 2018. Compute the company’s unit product cost for the year, rounded to the nearest cent.

Question:Classifying period costs and product costs

Lawlor, Inc. is the manufacturer of lawn care equipment. The company incurs the following costs while manufacturing weed trimmers:

• Shaft and handle of weed trimmer

• Motor of weed trimmer

• Factory labor for workers assembling weed trimmers

• Nylon thread used by the weed trimmer (not traced to the product)

• Glue to hold the housing together

• Plant janitorial wages

• Depreciation on factory equipment

• Rent on plant

• Sales commissions

• Administrative salaries

• Plant utilities

• Shipping costs to deliver finished weed trimmers to customers

Requirements

1. Describe the difference between period costs and product costs.

2. Classify Lawlor’s costs as period costs or product costs. If the costs are product costs, further classify them as direct materials, direct labor, or manufacturing overhead.

What are prime costs? Conversion costs?

Computing cost of goods manufactured and cost of goods sold

Use the following information for a manufacturer to compute cost of goods manufactured and cost of goods sold:

Balances: Beginning Ending

Direct Materials \( 27,000 \) 28,000

Work-in-Process Inventory 40,000 32,000

Finished Goods Inventory 18,000 25,000

Other information:

Purchases of direct materials $ 73,000

Direct labor 88,000

Manufacturing overhead 43,000

This is the first problem in a sequence of problems for Piedmont Computer Company, a manufacturer of personal computers and tablets. During its first month of manufacturing, Piedmont Computer Company incurred the following manufacturing costs:

Balances: Beginning Ending

Direct Materials \( 10,500 \) 9,700

Work-in-Process Inventory 0 17,000

Finished Goods Inventory 0 31,000

Other information:

Direct materials purchases $ 16,000

Plant janitorial services 500

Sales salaries expense 10,000

Delivery expense 1,600

Sales revenue 1,100,000

Utilities for plant 16,000

Rent on plant 9,000

Customer service hotline costs 19,000

Direct labor 210,000

Prepare a schedule of cost of goods manufactured for Piedmont Computer Company for the month ended January 31, 2020.

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free