Calculating unit cost per service

Marx and Tyler provides hair-cutting services in the local community. In February, the business cut the hair of 190 clients, earned \(4,800 in revenues, and incurred the following operating costs:

Hair Supplies Expense \) 950

Wages Expense 548

Utilities Expense 190

Depreciation Expense—Equipment 60

What was the cost of service to provide one haircut?

Short Answer

Expert verified

The cost of service to provide one haircut is $9.2

Step by step solution

01

Computation of total cost

02

Computation of Cost to service to provide one haircut

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Classifying costs Wheels, Inc. manufactures wheels for bicycles, tricycles, and scooters. For each cost given below, determine if the cost is a product cost or a period cost. If the cost is a product cost, further determine if the cost is direct materials (DM), direct labor (DL), or manufacturing overhead (MOH) and then determine if the product cost is a prime cost, conversion cost, or both. If the cost is a period cost, further determine if the cost is a selling expense or administrative expense (Admin). Cost (a) is answered as a guide

Cost Product Period

DM DL MOH Prime Conversion Selling Admin.

a. Metal used for rims

b. Sales salaries

c. Rent on factory

d. Wages of assembly workers

e. Salary of production supervisor

f. Depreciation on office equipment

g. Salary of CEO

h. Delivery expense

Preparing a schedule of cost of goods manufactured Wilson Corp., a lamp manufacturer, provided the following information for the year ended December 31, 2018:

Balances: Beginning Ending

Direct Materials \( 59,000 \) 23,000

Work-in-Process Inventory 109,000 62,000

Finished Goods Inventory 41,000 44,000

Other information:

Depreciation, plant building and equipment $ 16,000

Direct materials purchases 151,000

Insurance on plant 24,000

Sales salaries 47,000

Repairs and maintenance—plant 10,000

Indirect labor 39,000

Direct labor 121,000

Administrative expenses 60,000

Requirements 2. What is the unit product cost if Wilson manufactured 3,700 lamps for the year?

Preparing a schedule of cost of goods manufactured and an income statement for a manufacturing company

Chewy Bones manufactures its own brand of pet chew bones. At the end of December 2018, the accounting records showed the following:

Balances: Beginning Ending

Direct Materials \( 13,400 \) 10,500

Work-in-Process Inventory 0 1,500

Finished Goods Inventory 0 5,400

Other information:

Direct materials purchases $ 39,000

Plant janitorial services 900

Sales salaries 5,100

Delivery costs 1,700

Net sales revenue 115,000

Utilities for plant 1,200

Rent on plant 9,000

Customer service hotline costs 1,600

Direct labor 16,000

Requirements

1. Prepare a schedule of cost of goods manufactured for Chewy Bones for the year ended December 31, 2018.

2. Prepare an income statement for Chewy Bones for the year ended December 31, 2018.

3. How does the format of the income statement for Chewy Bones differ from the income statement of a merchandiser?

4. Chewy Bones manufactured 17,500 units of its product in 2018. Compute the company’s unit product cost for the year, rounded to the nearest cent.

Comparing managerial accounting and financial accounting

For each of the following, indicate whether the statement relates to managerial accounting (MA) or financial accounting (FA):

e. Reports audited annually by independent certified public accountants

Explain the differences between planning, directing, and controlling.

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free