A monopolist is deciding how to allocate output between two geographically separated markets (East Coast and Midwest). Demand and marginal revenue for the two markets are

P1 = 15 – Q1 MR1 = 15 - 2Q1

P2 = 25 - 2Q2 MR2 = 25 - 4Q2

The monopolist’s total cost is C = 5 + 3(Q1 + Q2). What are price, output, profits, marginal revenues, and deadweight loss (i) if the monopolist can price discriminate? (ii) if the law prohibits charging different prices in the two regions?

Short Answer

Expert verified
  1. The output in market 1 will be 6 units at $9, and in market 2 will be 5.5 units at $14. Marginal revenue in market 1 will be $3, and in-market 2 will be $3. The total profit will be $91.50, and the deadweight loss will be $48.25.
  2. The output in market 1 will be 4.33 units, and inmarket 2 will be 7.17 units at $10.67. Marginal revenue in market 1 will be $6.34, and in market 2 will be -$3.68. The total profit will be $82.4, and the deadweight loss will be $44.10.

Step by step solution

01

Explanation for part (a)

The optimum level for each market will be when the marginal revenue is equal to Marginal cost.

The price and quantity in the East Coast (Q1) are calculated below:

MR1= 15 - 2Q1MC = 3MR1= MC15 - 2Q1= 32Q1= 12Q1= 6P = 15 - 6= $ 9

In the East Coast, the quantity will be 6 units at $9.

The price and quantity in the Midwest (Q2) are calculated below:

MR2= 25 - 4Q2MC = 3MR2= MC25 - 4Q2= 34Q2= 22Q2= 5.5P = 25 - 25.5= 25 - 11= $ 14

In the Midwest, the quantity will be 5.5 units at $14.

The marginal revenue in both the market is calculated below:

MR1Q1= 6= 15 - 26= 15 - 12= $ 3MR2Q2= 5.5= 25 - 45.5= 25 - 22= $ 3

The marginal revenue in both markets will be $3.

The total profit is calculated below:

π=9×6+14×5.5-5+311.5=54+77-5-34.5=$91.5

The total profit will be $91.5.

The deadweight loss will be DWL = 0.5 (QC-QM)(PM- PC). The QC and PC represent quantity and price of competitive market; QM and PM represent quantity and price of monopoly market. In the competitive market, the PC = MC is optimal; thus, the price will be $3 in a competitive market, and the quantity at this price in market 1 will be 12 units, and in market 2 will be 11 units.

The total deadweight loss is calculated below:

role="math" localid="1644382519200" DWL1=0.512-69-3=0.5×6×6=$18DWL2=0.511-5.514-3=0.5×5.5×11=$30.25TotalDWL=18+30.25=$48.25

The total deadweight loss will be $48.25.

02

Explanation for part (b)

The total demand curve will be:

Q1= 15 -P1Q2= 12.5 - 0.5P2Q =Q1+Q2= 15 -P1+ 12.5 - 0.5P2Q = 27.5 - 1.5PP = 18.33 - 0.67Q

The quantity and price at the optimum level are calculated below:

TR = 18.33Q - 0.67Q2MR = 18.33 - 1.33QMC = 3MR = MC18.33 - 1.33Q = 31.33Q = 15.33Q = 11.5P = 18.33 - 0.6711.5= 18.33 - 7.7= $ 10.6

At $10.6, the quantity in each market will be:

Q1= 15 - 10.6= 4.4Q2= 12.5 - 0.510.6= 12.5 - 5.3= 7.2

Output in market 1 will be 4.4 units, and in market 2 will be 7.2 units.

The total profit is calculated below:

π=10.6×11.5-5-311.5=121.9-5-34.5=$82.4

The total profit will be $82.4.

The total deadweight loss is calculated below:

DWL1=0.510.6-312-4.3=0.5×7.6×7.7=$29.26DWL2=0.510.6-311-7.2=0.5×7.6×3.8=$14.44TotalDWL=29.26+14.44=$43.7

The total deadweight loss will be $43.7.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

You are an executive for Super Computer, Inc. (SC), which rents out supercomputers. SC receives a fixed rental payment per time period in exchange for the right to unlimited computing at a rate of P cents per second. SC has two types of potential customers of equal number—10 businesses and 10 academic institutions. Each business customer has the demand function Q = 10 - P, where Q is in millions of seconds per month; each academic institution has the demand Q = 8 - P. The marginal cost to SC of additional computing is 2 cents per second, regardless of volume.

  1. Suppose that you could separate business and academic customers. What rental fee and usage fee would you charge each group? What would be your profits?
  2. Suppose you were unable to keep the two types of customers separate and charged a zero rental fee. What usage fee would maximize your profits? What would be your profits?
  3. Suppose you set up one two-part tariff—that is, you set one rental and one usage fee that both business and academic customers pay. What usage and rental fees would you set? What would be your profits? Explain why the price would not be equal to marginal cost.

Look again at Figure 11.12 (p. 434), which shows the reservation prices of three consumers for two goods.

Assuming that marginal production cost is zero for both goods, can the producer make the most money by selling the goods separately, by using pure bundling, or by using mixed bundling? What prices should be charged?

Many retail video stores offer two alternative plans for renting films:

• A two-part tariff: Pay an annual membership fee (e.g., \(40) and then pay a small fee for the daily rental of each film (e.g., \)2 per film per day).

• A straight rental fee: Pay no membership fee, but pay a higher daily rental fee (e.g., $4 per film per day).

What is the logic behind the two-part tariff in this case? Why offer the customer a choice of two plans rather than simply a two-part tariff?

Sal’s satellite company broadcasts TV to subscribers in Los Angeles and New York. The demand functions for each of these two groups are

QNY = 60 - 0.25PNY

QLA = 100 - 0.50PLA

where Q is in thousands of subscriptions per year and P is the subscription price per year. The cost of providing Q units of service is given by

C = 1000 + 40Q

where Q = QNY + QLA.

  1. What are the profit-maximizing prices and quantities for the New York and Los Angeles markets?
  2. As a consequence of a new satellite that the Pentagon recently deployed, people in Los Angeles receive Sal’s New York broadcasts and people in New York receive Sal’s Los Angeles broadcasts. As a result, anyone in New York or Los Angeles can receive Sal’s broadcasts by subscribing in either city. Thus Sal can charge only a single price. What price should he charge, and what quantities will he sell in New York and Los Angeles?
  3. In which of the above situations, (a) or (b), is Sal better off? In terms of consumer surplus, which situation do people in New York prefer and which do people in Los Angeles prefer? Why?

You are selling two goods, 1 and 2, to a market consisting of three consumers with reservation prices as follows:

RESERVATION PRICE (\()

CONSUMER FOR 1 FOR 2

A 20 100

B 60 60

C 100 20

The unit cost of each product is \)30.

a. Compute the optimal prices and profits for (i) selling the goods separately, (ii) pure bundling, and (iii) mixed bundling.

b. Which strategy would be most profitable? Why?

See all solutions

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free