Translate and solve: Arianna bought a 24-pack of water bottles for $9.36. What was the cost of one water bottle?

Short Answer

Expert verified

The cost of one bottle is$0.39.

Step by step solution

01

Step 1. Given information

Arianna bought a 24-pack of water bottles for $9.36. Here we have to find the cost of one water bottle.

02

Step 2. Calculation

We have,

Let Cbe the cost of one water bottle.

The cost of 24-pack water bottle is $9.36

24c=9.3624c24=9.3624c=0.39

Therefore, the cost of one bottle is$0.39.

03

Step 3. Check the solution

Check:

If one bottle cost $0.39, 24 pack water bottle costs $9.36.

24(0.39)=9.369.36=9.36

The solution is checked.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free