Use the fourth-order Runge–Kutta subroutine with h = 0.25 to approximate the solution to the initial value problemy'=1-y,y(0)=0, at x = 1. Compare this approximation with the one obtained in Problem 6 using the Taylor method of order 4.

Short Answer

Expert verified

ϕ(1)=0.6321

Step by step solution

01

Find the values of ki,  i = 1, 2, 3, 4

Since f(x,y)=1-yand x = 0, y = 0 and h = 0.25

k1=hf(x,y)=0.25(1-0)=0.25k2=hfx+h2,y+k12=0.21875k3=hfx+h2,y+k22=0.222656k4=hfx+h,y+k3=0.184336

02

Find the values of x and y

x=0+0.25=0.25y=0+16k1+2k2+2k3+k4=0+16(0.25-2(0.21875)-2(0.222656)-0.194336)=0.22119

03

Use values of x and y for finding values of ki,  i = 1, 2, 3, 4 

k1=hf(x,y)=0.25(1-0.22119)=0.194703k2=hfx+h2,y+k12=0.170365k3=hfx+h2,y+k22=0.173407k4=hfx+h,y+k3=0.151351

Now

x=0.25+0.25=0.5y=0.22119+16(0.194703+2(0.170365)+2(0.173407)+1.151351)=0.39345

04

Repeat the procedure for two times

k1=hf(x,y)=0.25(1-0.39345)=0.151637k2=hfx+h2,y+k12=0.132683k3=hfx+h2,y+k22=0.135052k4=hfx+h,y+k3=0.117874x=0.5+0.25=0.75y=0.39345+16k1+2k2+2k3+k4=0.39345+16(0.151637+2(0.132683)+2(0.1350520)+0.117874)=0.52

And

k1=hf(x,y)=0.25(1-0.52761)=0.118098k2=hfx+h2,y+k12=0.103335k3=hfx+h2,y+k22=0.105781k4=hfx+h,y+k3=0.0918024x=0.75+0.25=1y=0.52761+16k1+2k2+2k3+k4=0.52761+16(0.118098+2(0.103335)+2(0.105781)+0.0918024)=0.632099

Therefore, ϕ(1)=0.6321

Hence the solution isϕ(1)=0.6321

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

In Problems 23–27, assume that the rate of decay of a radioactive substance is proportional to the amount of the substance present. The half-life of a radioactive substance is the time it takes for one-half of the substance to disintegrate. Carbon dating is often used to determine the age of a fossil. For example, a humanoid skull was found in a cave in South Africa along with the remains of a campfire. Archaeologists believe the age of the skull to be the same age as the campfire. It is determined that only 2% of the original amount of carbon-14 remains in the burnt wood of the campfire. Estimate the age of the skull if the half-life of carbon-14 is about 5600 years.

An object of mass 8 kg is given an upward initial velocity of 20 m/sec and then allowed to fall under the influence of gravity. Assume that the force in newtons due to air resistance is -16v , where v is the velocity of the object in m/sec. Determine the equation of motion of the object. If the object is initially 100 m above the ground, determine when the object will strike the ground.

Use the fourth-order Runge–Kutta subroutine with h= 0.25 to approximate the solution to the initial value problem y'=2y-6,y(0)=1, at x= 1. (Thus, input N= 4.) Compare this approximation to the actual solution y=3-2e2xevaluated at x= 1.

An object of mass 2 kg is released from rest from a platform 30 m above the water and allowed to fall under the influence of gravity. After the object strikes the water, it begins to sink with gravity pulling down and a buoyancy force pushing up. Assume that the force of gravity is constant, no change in momentum occurs on impact with the water, the buoyancy force is 1/2 the weight (weight = mg), and the force due to air resistance or water resistance is proportional to the velocity, with proportionality constant b1= 10 N-sec/m in the air and b2= 100 N-sec/m in the water. Find the equation of motion of the object. What is the velocity of the object 1 min after it is released?

In Example 1, we solved for the velocity of the object as a function of time (equation (5)). In some cases, it is useful to have an expression, independent of t, that relates vand x.Find this relation for the motion in Example 1. [Hint: Lettingv(t)=V(xt), thendvdt=(dvdx)V]

See all solutions

Recommended explanations on Math Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free