Chapter 3: Q. 9 (page 118)
Solve the inequality. Graph and check your solution.
Short Answer
The solution for the inequality is .
Chapter 3: Q. 9 (page 118)
Solve the inequality. Graph and check your solution.
The solution for the inequality is .
All the tools & learning materials you need for study success - in one app.
Get started for freeSolve the equation. Check your solution.
Pasta Machine A pasta machine cost \(33. The ingredients to make one batch of pasta cost \).33. The same amount of pasta purchased at a store costs $.99. How many batches of pasta will you have to make for the cost of machine and ingredients to equal the cost of buying the same amount of pasta at the store?
Logical Reasoning Copy and complete the steps for solving the equations shown. Use properties to justify as many steps as possible.
Shopping You spend $60 on clothes and buy 3 DVD movies. Your friend spends nothing on clothes and buy 8 DVD movies. All the DVDs cost the same amount. How much does each DVD cost?
The length of a rectangle is 5 feet less than twice its width. The perimeter of the rectangle is 38 feet. Let w represent the width. Write an equation for the perimeter of the rectangle in terms of w. Then solve the equation to find the length and width of the rectangle.
What do you think about this solution?
We value your feedback to improve our textbook solutions.