Chapter 3: Q1. (page 120)
Solve the equation. Check your solution.
Short Answer
The solution for the equation is .
Chapter 3: Q1. (page 120)
Solve the equation. Check your solution.
The solution for the equation is .
All the tools & learning materials you need for study success - in one app.
Get started for freePasta Machine A pasta machine cost \(33. The ingredients to make one batch of pasta cost \).33. The same amount of pasta purchased at a store costs $.99. How many batches of pasta will you have to make for the cost of machine and ingredients to equal the cost of buying the same amount of pasta at the store?
Toll Booth You lose your electronic tag that you use to pay tolls on the highway in your city. It costs you \(24 to replace the tag. The cost of one toll when you don’t use the tag is \)3. The cost of the same toll when you do use the tag is $1.50. How many times will you have to use the tag to pay for the tolls in order for the total cost to be same as not using the tag?
Solve the equation. Check your solution.
Solve the inequality. Graph your solution.
Solve the equation. Check your solution.
What do you think about this solution?
We value your feedback to improve our textbook solutions.