Chapter 3: Q21. (page 133)
Solve the equation. Check your solution.
Short Answer
The solution for the equation is all real numbers.
Chapter 3: Q21. (page 133)
Solve the equation. Check your solution.
The solution for the equation is all real numbers.
All the tools & learning materials you need for study success - in one app.
Get started for freeYou want to organize a group of friends to go to a karaoke studio this Friday night. You must pay 30 to reserve a private karaoke room plus 5 for each person in the group. You also want to have snakes for the group at a cost of 2 per person. How many people can be in the group if you have 65 to spend?
Pasta Machine A pasta machine cost \(33. The ingredients to make one batch of pasta cost \).33. The same amount of pasta purchased at a store costs $.99. How many batches of pasta will you have to make for the cost of machine and ingredients to equal the cost of buying the same amount of pasta at the store?
Solve the inequality. Graph your solution.
.
How is solving different from solving?
Find whether the number is a solution of .
What do you think about this solution?
We value your feedback to improve our textbook solutions.