Chapter 3: Q51. (page 146)
Solve the equation. Check your solution.
Short Answer
The solution for the inequality is .
Chapter 3: Q51. (page 146)
Solve the equation. Check your solution.
The solution for the inequality is .
All the tools & learning materials you need for study success - in one app.
Get started for freePasta Machine A pasta machine cost \(33. The ingredients to make one batch of pasta cost \).33. The same amount of pasta purchased at a store costs $.99. How many batches of pasta will you have to make for the cost of machine and ingredients to equal the cost of buying the same amount of pasta at the store?
Write the verbal sentence as an equation. Then solve the equation.
Four minus 7 times a number is equal to 12 minus 3 times the number.
You want to organize a group of friends to go to a karaoke studio this Friday night. You must pay 30 to reserve a private karaoke room plus 5 for each person in the group. You also want to have snakes for the group at a cost of 2 per person. How many people can be in the group if you have 65 to spend?
Plot the point in a coordinate plane. Describe the location of the point. (Lesson 1.8)
Solve the equation. Check your solution.
What do you think about this solution?
We value your feedback to improve our textbook solutions.