Chapter 6: Q37. (page 279)
Estimate A store sells 16 cookies for $11.88. Estimate the cost per cookie. Explain how you made your estimate.
Short Answer
The cost per cookie is $0.7425.
Chapter 6: Q37. (page 279)
Estimate A store sells 16 cookies for $11.88. Estimate the cost per cookie. Explain how you made your estimate.
The cost per cookie is $0.7425.
All the tools & learning materials you need for study success - in one app.
Get started for freeUse equivalent ratios to solve the proportion.
Give an example of a proportion that uses the numbers 2, 3, 4, and 6.
Tell whether the ratio is in simplest form. If not, write it in simplest form. Then write the ratio in two other ways.
11. 4 : 5
Drinks A restaurant sells drinks in 3 sizes of cups: small, medium, and large. The small cup costs \(.89 and holds 9 ounces. The medium cup costs \)1.29 and holds 12 ounces. The large cup costs $1.59 and holds 15 ounces. Which size cup costs the least per ounce?
Use algebra to solve the proportion.
What do you think about this solution?
We value your feedback to improve our textbook solutions.