From t=0 tot=5.00min, a man stands still, and fromt=5.00mintot=10.0min, he walks briskly in a straight line at a constant speed of2.20m/s. What are a) his average velocityVavgb)his average acceleration aavgin time interval2.00minto8.00min? What are c)Vavgd)aavgin time interval3.00minto9.00min? e) Sketch x vs t and v vs t and indicate how the answers of (a) through (d) can be obtained from the graphs.

Short Answer

Expert verified

(a) Man’s average velocity in the time interval 2.00minto8.00min is 1.10m/s.

(b) Man’s average acceleration in the time interval role="math" localid="1656400586469" 2.00minto role="math" localid="1656400621416" 8.00minis6.11mm/s2.

(c) Man’s average velocity in the time interval role="math" localid="1656400636736" 3.00minto role="math" localid="1656400666466" 9.00minis 1.47m/s.

(d) Man’s average acceleration in the time interval3.00min to9.00minisdata-custom-editor="chemistry" 6.11m/s2 .

(e) Graphs of xvst , vvst indicate how answers to (a) through (d) can be obtained.

Step by step solution

01

Given Data

Velocity in time interval t=0tot=5.00minis zero

Velocity in time interval t=5.00mintot=10.0min is2.20m/s .

02

Understanding the average velocity and average acceleration

The ratio of the displacement to the time interval in which the displacement occurs is known as average velocity.

The formula to find the average velocity is given as follows,

Vavg=xt=x2-x1t2-t1

(i)

Here, x1is the position at time t1andx2is the position at time t2.

The ratio of the change in velocity over a time interval to that time interval is termed as average acceleration.

The formula to find the average acceleration is given as follows,

aavg=vt=v2-v1t2-t1

(ii)

Here, v1is the velocity at time t1and v2is the velocity at time t2.

03

(a) Determination of the average velocity between 2 min to 8 min.

Initially, man is at the origin. The total time interval is,

t=8-2=6min=6×60s=360s

Sub-interval in which man is moving,

t'=8-5=3min=3×60s=180s

Att=0, x=0and his position at t=8minis,

x=vt'=2.2ms×180s=396m

Substitute the given values in equation (i).

Vavg=xt=396-0360=1.10m/s

Thus, the average velocity in the time interval 2.00minto 8.00minis 1.10m/s.

04

(b) Determination of the average acceleration between 2 min to 8 min.

The man is at t=2minrest at and has velocity2.2m/satt=8min.

Substitute the values in equation (ii) to find the acceleration.

aavg=vt=2.2-0360s=0.00611m/s2=6.11mm/s2

Therefore, the average acceleration in the time interval 2.00minto 8.00minis6.11mm/s2 .

05

(c) Determination of the man’s average velocity between 3 min to 9 min.

Now entire time interval ist=360s

Sub time interval in which man is moving,

t'=9-5=4min=4×60s=240s

At t=3minx=0 and at t=9min,

x=vt'=2.2×240=528m

Substitute the values in equation (i) to calculate average velocity.

vavg=528-0360=1.47m/s

Thus, the average velocity in the time interval 3.00minto 9.00minis1.47m/s .

06

(d) Determination of the man’s average acceleration between 3 min to 9 min.

The man is at rest at t=3minand has velocity v=2.2m/sat t=9min.

So, the average acceleration is same as in part (b) that is 6.11mm/s2.

07

(e) Sketch x vs t and v vs t

The following graph of xvs t, vvs tindicates how answers to (a) through (d) can be obtained.

Horizontal line near bottom of graph represents man standing atx=0at 0<t<300sand linearly rising line for 300s<t<600srepresents constant velocity motion.

The lines represent answer to part (a) and (c). Slope of these lines would be average velocity for given time intervals.

Man’s average velocity is 1.10m/s. His average acceleration between 2.00minto 8.00minis . Man’s average velocity and average acceleration time between intervals 3.00minto 9.00minis 1.47m/sand 6.11mm/s2respectively.

Above graph of xvs t, vvs tindicates how answers to (a) through (d) can be obtained.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

When the legal speed limit for New York thruway was increased from 55mi/hto65mi/h, how much time was saved by a motorist who drove the 700 km between the buffalo entrance and the New York city exit at the legal speed limit?

A salamander of the genus Hydromantes captures prey by launching its tongue as a projectile. The skeletal part of the tongue is shot forward, unfolding the rest of the tongue, until the outer portion lands on the prey, sticking to it. Figure 2-39 shows the acceleration magnitude a versus time t for the acceleration phase of the launch in a typical situation. The indicated accelerations are a2=400m/s2anda1=100m/s2. What is the outward speed of the tongue at the end of the acceleration phase?

Question:Compute your average velocity in following two cases: (a) You walk 73.2 mat a speed of 1.22 m/sand then run 73.2at a speed of 3.05m/salong a straight track. (b) You walk for1 minat a speed of 1.22m/sand then run for1 min at3.05m/salong a straight track. (c) Graph x versus t for both cases and indicate how the average velocity is found on the graph.

An electron has a constant acceleration of ++3.2m/s2. At a certain instant, its velocity is +localid="1654238193944" 9.6m/s.What is its velocity (a) localid="1654238215362" 2.5searlier and (b)localid="1654238228852" 2.5slater?

The position of a particle as it moves along a yaxis is given by y=2.0cmsinπt/4, with tin seconds and yin centimeters. (a) What is the average velocity of the particle between t=0and t=2.0s? (b) What is the instantaneous velocity of the particle at t=0,1.0, and t=2.0s?? (c) What is the average acceleration of the particle between t=0and t=2.0s? (d) What is the instantaneous acceleration of the particle at t=0,1.0, and 2.0s?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free