A particle can move along only an xaxis, where conservative forces act on it (Fig. 8-66 and the following table). The particle is released at x = 5.00 mwith a kinetic energy ofK = 14.0 Jand a potential energy of U = 0. If its motion is in the negative direction of the xaxis, what are its (a) K and (b) U at x 2.00 mand its (c)K and (d) U at x = 0? If its motion is in the positive direction of the xaxis, what are its (e) K and (f) U at x = 11.0 m, its (g) K and (h) U at x = 12.0 m, and its (i) K and (j) U at x = 13.0 m? (k) Plot U(x) versus x for the range x = 0to x = 13.0 m

Next, the particle is released from rest at x = 0. What are (l) its kinetic energy at xand (m) the maximum positive positionxmaxit reaches? (n) What does the particle do after it reachesxmax?

Short Answer

Expert verified
  1. If its motion is in the negative direction of the xaxis, the kinetic energy of particle at x = 2 is 5 J
  2. If its motion is in the negative direction of the xaxis, the potential energy of particle at x = 2 m is 9 J
  3. If its motion is in the negative direction of the xaxis, the kinetic energy of particle at x =0 m is 11 J
  4. If its motion is in the negative direction of the xaxis, the potential energy of particle at x = 0 m is 12 J
  5. If its motion is in the positive direction of the xaxis, the kinetic energy of particle at x = 11 m is 12 J
  6. If its motion is in the positive direction of the xaxis, the potential energy of particle at x =11 m is 2 J
  7. If its motion is in the positive direction of the xaxis, the kinetic energy of particle at x = 12 m is 13 J
  8. If its motion is in the positive direction of the xaxis, the potential energy of particle at x =13 m is 1 J
  9. If its motion is in the positive direction of the xaxis, the kinetic energy of particle at x = 13 m is 13 J
  10. If its motion is in the positive direction of the xaxis, the potential energy of particle at x = 13 m is 1 J
  11. If its motion is in the positive direction of the xaxis, the graph ofU (x) vs x is plotted.
  12. When the particle is released from rest at x = 0 m the kinetic energy of particle at x = 5 is 11 J
  13. When the particle is released from rest at x = 0 m the maximum positive position xmaxit reaches 11 m
  14. When the particle is released from rest at x =0 m , the particle falls back down and rises back up the small x slope until it comes back to its original position.

Step by step solution

01

Given

  1. Initial position of particlex=5m
  2. Kinetic energy atx5isK5=14J.
  3. Potential energy at x5isU5=0J.
02

Determine the formulas:

The problem is based on the principle of conservation of mechanical energy. According to this principle the energy can neither be created nor be destroyed; it can only be internally converted from one form to another if the forces doing work on the system are conservative in nature. For the conservative system, mechanical energy of the system is conserved. Using this, we can find the potential energies at different locations.

Formula:

E=K+U

03

Calculate its (a) K and (b) U at x = 2.00 m if the particle’s motion is in the negative direction of the x axis

The work fromx=3.0m to x = 2.0 m is

W=F2x=5.00-1.00=-5.00J.

so the potential energy atx=2.00misU2=+5.00J

Since mechanical energy is conserved, we have Emax=14.0J, so the kinetic energy atx=2.00mis

K2=Emax-U2=14.0-5.00=9.0J

04

Calculate its (c) K and (d) U at x = 0.00m if the particle’s motion is in the negative direction of the x axis

The work from x = 2.00 m to x =0 m is

W=F1x=3.00-2.00,=-6.00J

so the potential energy at x = 0 m is

U0=6.00J+U2=6.00+5.00J=11.0J

So, the kinetic energy atK0=Emax-U0=14.0-11.0J=3.00J.

05

Calculate its (e) K and (f) U at x = 11.00 m if the particle’s motion is in the positive direction of the x axis

The work from x = 8.00 m to x = 11.0 m is

W=F3x=-4.003.00=-12.0J,

so the potential energy at x = 11.0 m isU1=12.0J .

The kinetic energy at x = 11.0 m is

K11=Emax-U11=14.0-12.0J=2.00J

06

Calculate its (g) K and (h) U at x = 12.00 m if the particle’s motion is in the positive direction of the x axis

Solve for the work as:

W=F4x=-1.001.00=-1.00J,

So the potential energy at x = 12.0 m is

U12=1.00J+U11=1.00+12.0J=13.0J

Thus, the kinetic energy at x = 12.0 m is

K12=Emax-U12=14.0-13.0=1.00J

07

Calculate its (i) K and (j) U at x = 13.00 m if the particle’s motion is in the positive direction of the x axis 

There is no work done in this interval from x = 12.0 m to x = 13.0 m. So, the potential energy at x = 13.0 m is U13=13.0J

There is no work done in this interval from x = 12.0 m to x = 13.0 m. So, the kinetic energy at x 13.0 m. isK13=1.0J

08

(k) Plot U(x) versus x for the range x = 0 to x = 13.0 m

Plot U(x) versus xfor the range t x = 0 m to x 13 m.

We can say from the graph that the particle is “falling” down the 0 < x < 3 slopes of the well, gaining kinetic energy as it does so, and is certainly able to reach x = 5. SinceU = 0 at x = 5 , then its initial potential energy has completely converted to kinetic energy K = 11.0J

This is not sufficient to climb up and out of the well on the large x side (x > 8), but does allow it to reach a “height” of 11 at x = 10.8 m. This is a “turning point” of the motion.

When the particle is stopped at x = 10.8 m, it is accelerated to the left by the force it gains enough speed as a result that it is eventually able to return to x = 0, where it stops again.

09

(l) Determine the value of the kinetic energy as:

Determine the work done on the particle from 0 m to 5 m as:

W=F1d1cosθ+F2d2cosθ=3×2×cos0°+5×1×cos0°=11J

Since, the force is conservative determine the negative work done on the particle as:

-W=U5-U0-W=0-U0U0=W=11J

Determine the total value of the kinetic energy as:

ETotal=K0+U0=0+11=11J

Determine the kinetic energy at x = 5 m as:

ETotal=K5+U5K5=11J

10

(m) Determine the maximum positive position Xmax 

Consider the maximum positive position of the particle for it to reach the 0 kinetic energy is when the particle potential energy is equal to the total energy that is 11 J.

From the graph obtained in part (k)

The value is

Ux=11JXmax=11m

11

(n) Determine what the particle does after it reaches Xmax 

Consider as the particle reaches Xmaxit starts travelling to the left by the force F3and start gaining the kinetic energy in that direction.

Then, the particle returns back to x3=0mand at this position the kinetic energy of the particle becomes zero again and then it stops.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

If a 70 kgbaseball player steals home by sliding into the plate with an initial speed of 10 m/sjust as he hits the ground, (a) what is the decrease in the player’s kinetic energy and (b) what is the increase in the thermal energy of his body and the ground along which he slides?

A 68 kgskydiver falls at a constant terminal speed of 59 m/s. (a) At what rate is the gravitational potential energy of the Earth–skydiver system being reduced? (b) At what rate is the system’s mechanical energy being reduced?

In Figure 8-29, a single frictionless roller-coaster car of massm=825 kgtops the first hill with speed v0=17.0 m/sat heighth=42.0 m.How much work does the gravitational force do on the car from that point to (a) Point A, (b) Point B, (c) Point C? If the gravitational potential energy of the car-Earth system is taken to be zero at C, what is its value when the car is at (d) B, (e) A? (f) If mass m were doubled, would the change in the gravitational potential energy of the system betweenpoints A and B increase, decrease, or remain the same?

The only force acting on a particle is conservative force F. If the particle is at point A, the potential energy of the system associated with Fand the particle is 40 J. If the particle moves from point A to point B, the work done on the particle Fby is +25 J . What is the potential energy of the system with the particle at B?

Two snowy peaks are at heightsH=850m andh=750m above the valley between them. A ski run extends between the peaks, with a total length of 3.2 km and an average slope ofθ=30° (Fig. 8-61). (a) A skier starts from rest at the top of the higher peak. At what speed will he arrive at the top of the lower peak if he coasts without using ski poles? Ignore friction. (b) Approximately what coefficient of kinetic friction between snow and skis would make him stop just at the top of the lower peak?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free